رله ها نوعی کلید الکتریکی هستند که برای کنترل جریان برق در مدارها استفاده می شود. آنها در انواع مختلف دستگاه های الکترونیکی، از لوازم خانگی ساده گرفته تا ماشین های پیچیده صنعتی، استفاده می شوند. از آنجا که رله می‌تواند جریانی قوی‌تر از جریان ورودی را هدایت کند، به معنی وسیع‌تر می‌توان آن را نوعی تقویت کننده نیز دانست.

رله ها نوعی دستگاه الکترومکانیکی هستند که از آهنربای الکتریکی برای باز و بسته کردن کلید استفاده می کنند. هنگامی که کلید بسته است، برق می تواند از مدار عبور کند. وقتی سوئیچ باز است، مدار قطع می شود و برق نمی تواند جریان یابد. از رله ها می توان برای کنترل جریان الکتریسیته در مدارها به روش های مختلفی استفاده کرد. از آنها می توان برای روشن و خاموش کردن برق، کنترل سرعت موتور یا کنترل جهت موتور استفاده کرد. همچنین می توان از آنها برای کنترل شدت نور یا کنترل زمان بندی مدار الکتریکی استفاده کرد.

رله ها همچنین می توانند برای کنترل عملکرد سایر دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه ها و ربات ها استفاده شوند. رله ها در کاربردهای بسیار متنوعی از لوازم خانگی ساده گرفته تا ماشین های پیچیده صنعتی استفاده می شوند. آنها همچنین در الکترونیک خودرو، دستگاه های پزشکی و بسیاری از انواع دیگر تجهیزات الکترونیکی استفاده می شوند. رله ها بخش مهمی از هر سیستم الکترونیکی هستند، زیرا امکان کنترل مدارهای الکتریکی را به شیوه ای ایمن و کارآمد فراهم می کنند.

در گذشته رله‌ها معمولاً با سیم‌پیچ ساخته می‌شد و از جریان برق برای تولید میدان مغناطیسی و باز و بسته کردن مدار سود می‌برد. امروزه بسیاری از رله‌ها به صورت حالت جامد ساخته می‌شوند و اجزای متحرک ندارند.