انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی از خورشید گرفته شده و به انرژی حرارتی یا الکتریکی تبدیل می شود و پاک ترین و فراوان ترین منبع انرژی تجدیدپذیر موجود است. فن‌آوری‌های خورشیدی می‌توانند از این انرژی برای مصارف مختلف، از جمله تولید برق، تامین نور یا محیط داخلی راحت، و گرم کردن آب برای مصارف خانگی، تجاری یا صنعتی استفاده کنند.

فناوری های خورشیدی

سه راه اصلی برای استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد : فتوولتائیک ، گرمایش و سرمایش خورشیدی ، و تمرکز انرژی خورشیدی . فتوولتائیک ها برق را مستقیماً از نور خورشید از طریق یک فرآیند الکترونیکی تولید می کنند و می توانند برای تامین انرژی هر چیزی از وسایل الکترونیکی کوچک مانند ماشین حساب و علائم جاده گرفته تا خانه ها و مشاغل تجاری بزرگ استفاده شوند.

سیستم سلولی پنل خورشیدی ایزومتریک با اینورتر هیبریدی، کنترلر، بانک باتری و متر طراحی شده است. منابع انرژی تجدیدپذیر. سیستم ذخیره انرژی پشتیبان

این انرژی با استفاده از سلول‌های فتوولتائیک (PV) که از مواد نیمه رسانایی تشکیل شده‌اند، کار می‌کند که نور خورشید را جذب کرده و آن را به جریان مستقیم الکتریکی (DC) تبدیل می‌کند. این الکتریسیته DC سپس با استفاده از یک اینورتر به جریان متناوب (AC) الکتریسیته تبدیل می‌شود که می‌تواند برای تامین انرژی خانه یا محل کار شما استفاده شود.

کاربردهای گرمایش و سرمایش خورشیدی (SHC) و نیروگاه خورشیدی متمرکز (CSP) هر دو از گرمای تولید شده توسط خورشید برای تأمین گرمایش فضا یا آب در مورد سیستم‌های SHC یا برای راه‌اندازی توربین‌های تولید برق سنتی در مورد برق CSP استفاده می‌کنند.

نحوه استفاده از خورشید

 این فناوری  بسیار انعطاف‌پذیر است: می‌توان آن را به‌عنوان تولید پراکنده (واقع در یا نزدیک محل استفاده) یا به‌عنوان یک نیروگاه خورشیدی در مقیاس مرکزی (مشابه نیروگاه‌های سنتی) ساخت . هر دوی این روش ها همچنین می توانند انرژی تولید شده را برای توزیع پس از غروب خورشید با استفاده از فناوری های پیشرفته خورشیدی + ذخیره سازی ذخیره کنند .

می توان به شکل های مختلف از این انرژی استفاده کرد. در اینجا چند نمونه برای شما آورده ایم:

1. نصب پنل های خورشیدی: پنل های خورشیدی رایج ترین روش استفاده از انرژی خورشیدی هستند. آنها انرژی خورشید را جذب می کنند و آن را به برق تبدیل می کنند تا برق خانه شما را تامین کنند.

2. آب خود را گرم کنید: آبگرمکن های خورشیدی که برای گرم کردن آب خانه شما استفاده می شوند. آنها می توانند هم برای آب گرم خانگی و هم برای گرمایش فضا استفاده شوند.

3. خانه خود را گرم کنید: بخاری های خورشیدی برای گرم کردن هوای خانه استفاده می شوند. سپس این هوا می تواند در خانه شما گردش کند تا گرما را فراهم کند.

4. آشپزی با خورشید: اجاق های خورشیدی از اشعه های خورشید برای پختن غذا استفاده می کنند. آنها یک روش عالی برای پخت و پز بدون استفاده از برق یا گاز هستند.

5. خانه خود را روشن کنید: سیستم های روشنایی از انرژی خورشیدی برای روشن کردن خانه شما در شب استفاده می کنند. آنها یک راه عالی برای کاهش قبض برق شما هستند.

6. ابزارهای خود را تقویت کنید: بسیاری از ابزارها، مانند تلفن و تبلت، می توانند با انرژی خورشیدی تغذیه شوند. شارژرهای خورشیدی در دسترس هستند که به شما امکان می دهند دستگاه های خود را با استفاده از این انرژی بی پایان شارژ کنید.

 

مزایا:

1. یک منبع انرژی تجدید پذیر است که می تواند بارها و بارها بدون کاهش منابع مورد استفاده قرار گیرد.

2.  فراوان و رایگان در دسترس است. می توان از آن در مناطق دورافتاده که سایر منابع انرژی در دسترس نیستند استفاده کرد.

3.  پاک است و هیچ گونه انتشار گازهای گلخانه ای ایجاد نمی کند و آن را به یک منبع انرژی دوستدار محیط زیست تبدیل می کند.

4. از آن می توان برای تولید برق، گرمایش آب و حتی برای تامین انرژی وسایل نقلیه استفاده کرد.

5.  هزینه های انرژی را کاهش می دهد.

معایب:

1. نصب سیستم های انرژی خورشیدی می تواند گران باشد و نیاز به هزینه های اولیه دارد.

2.  وابسته به آب و هوا است و در شب یا در روزهای ابری در دسترس نیست.

3. سیستم های آنها نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند و برای به حداکثر رساندن کارایی باید تمیز نگه داشته شوند.

4.  برای برخی مکان ها به دلیل کمبود نور خورشید مناسب نیست.

5. سیستم هایشان می توانند فضای زیادی را اشغال کنند و از نظر بصری نفوذ کنند.